ARVAMUS

Öötööst

märts 8, 2018Sikupilli prisma avamise valguses on mitmed inimesed tundnud muret Prisma töötajate tervise üle. Lugesin Ebapärlikarbi blogist, kus silma jäi järgmine lõik:  “Arvasin, et seetõttu tekib meedias suurem ühiskondlik arutelu selliste probleemide üle nagu näiteks töötajate tervis või töötajate palgad. Selles valguses, et väikse palgaga kassapidajad ilmselgelt tahavad öövahetuses olla (isegi kui nad TEGELIKULT ei taha), sest saavad siis suuremat tasu, mis on osadele isegi eluliselt tähtis.”

Alustasin Olerexis tööd peaaegu pool aastat tagasi, septembris. Ilmselt ei tule kellelegi imeks, et tanklasse tööle minnes pead sa arvestama ka öötööga. Arvestasin. Pean nentima, et Olerexis ikkagist ei tehta öötööd sellepärast, et palgalehel naerataks vastu suur palganumber, vaid sellepärast, et tegu on töökohustusega. Circle K töötajatale tehakse lihtsalt, puust ja punaseks selgeks, et “noh, tuled tööle, kindlasti teed 3-5 öövahetust! On see OK?”

Ikka on. Öötööl on omad võlud, näiteks vaikus ja rahulikkus, toimetamine ning tankla ettevalmistamine järgmiseks päevaks. Circle K on siiski koht, kus ostetakse pidevalt kabanosse ja retroburkse, mistõttu on neil ka rohkem jooksmist ning sahmerdamist. Olerex pakub pigem mõnusamat atmosfääri (öösel), tänu millele öötöö ei tundu nii õõvastav. Ainult siis, kui sul ei õnnestunud enne vahetust mõned tunnid päeval magada, siis võib kujuneda see töötamine päris piinarikkaks.

Ebapärli postituses käis läbi ka see, et ega ajakirjanikud ei lähe tanklatesse öösel inimesi intervjueerima. Inimesed on harjunud, et tanklad on 24/7 avatud ja nii olnud väga kaua aega. Kas saaks rääkida pseudoprobleemist?

Võib-olla. Antud “pseudoprobleemil” on kaks poolt: on positiivne, kui meedia suurendab teadlikkust öötöö kahjulikusest ning sellega kaasnevatest võimalikest terviseriketest, teisalt on kummaline, et Olerex, Circle K, Lukoil, Favora ja mitmed veel on alati olnud ööpäevaringselt lahti ning keegi nagu tanklas ringi ei tiirle, et “eesti rahva tervise rikkumine!”.

Tundub, et ikkagist asi on suhteline. Mõni jääb oma seisukohale, et öötöö on täiesti tavaline ja midagi konti murdvat pole, kui samal ajal teised löövad käsi kokku ja ahastavad.

PS. Facebook-is liigub ringi üritus, kus plaanitakse minna Sikupilli Prismasse kurtma poe 24/7 avamise üle.

PPS. Pilt pärit Ärilehest.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply