ARVAMUS

LOTTE lastelavastus ehk kuidas lüpsata midagi, mis müüb

oktoober 23, 2017Need, kes viimasel ajal on jälginud nii tele- kui ka kinoekraane on kindlasti näinud uue lastelavastuse reklaami. Raske kahurivägi on välja toodud kehastama lastele juba ammusest ajast armsaks saanud karaktereid. Aga miks jälle Lotte?

Olen ise Pintselsabade ja Buratino ajal üles sirgunud ning jälginud kuidas peale kindlat perioodi on hype maha langenud. Seda perioodi oli näha ka Lotte arengus. Mis oli minu jaoks müüv faktor? Vastus on ilmselge – live action. Näitlejad kehastasid karaktereid ise, mitte ei andnud pelgalt oma häält.

Lotte puhul on tegu puhta eestlaste toodanguga, mis on suunatud kogu perele. Kindlasti ei osanud tegijad Janno Põldma ja Heiki Ernits ettegi kujutada, et nende lemmik vallutab nii kinolinad, teatrilavad kui ka teleekraani.

Miks Lotte pole siiani hääbunud ajalooraamatutesse? Vastuse leidmiseks peab vaatama autorite tegevusse. Iga-aastaselt kajastatakse Lottet uudistes ning seetõttu ei saa keegi teda unustada. Lottemaa on avatud huvilistele igas vanuses ning see omakorda aitab Lottet meeles hoida.

Kui sa oled valmistanud midagi enda kätega, siis oletad, et saad selle eest tunnustust. Kasvõi “aitäh”  sõna. Kui aga näed, et tunnustust tuleb sisse igast uksest ja aknast, siis on loomupoolest oluline, et sa seda ei kaotaks. Kord elus tuleb võimalus, millest peab kinni haarama. Seda on meile kõigile öeldud ühel või teisel eluetappil.

Vaatame siis kas Lotte lastelavastus kuues osas “Lotte lood” on ka hästi üles ehitatud. Esimene osa ei alga mitte tutvustava klausliga, vaid algab kohe tegevus. Lottel, Albertil ja Brunol on emadele emadepäevaks kingid valmis, kuid linnuema on kingituseks tehtud mütsid oma koorumata lastele kinkinud. Sellest tulenevalt mõtles kamp välja, et võiks teha täiesti oma laulukese, mida seejärel emadele ette kanda. Tee oli täis viperusi, kuid lõppude lõpuks said nad loo valmis ja ka esitatud.

Kuidas vaatab seda mitmeosalist lavastust täiskasvanu? Paljud lapsed ei saa mõningatest vihjetest kuigi hästi aru. Kui Bruno laulis oma vanemaid magama, siis peale laulu küsis Bruno isa Mati oma naise käest “aga äkki on veel parem mõte?”, peale mida jäi Mati koheselt magama. Paula ainult nohises selle peale ja sules ka oma silmad. Mina naersin selle peale, sest see oli süütu viitamine millelegi täiskasvanulikule.

Teine osa jõuab eetrisse juba homme õhtul, kuid seda saab varem vaadata Lastejaama kodulehelt. Ma soovitan seda saadet vaadata isegi neil, kellel vanust juba üle kahekümne, ainult selleks, et äratada endas võibolla juba unustatud laps.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply